Nöroproloterapi Tedavisi

Nöroproloterapi; tendonlarda, bağlarda ve diğer bağ dokularında ağrıyı tedavi etmek için kullanılan bir tür enjeksiyon tedavisi olan proloterapi temel alınarak kurulmuştur. Nöroproloterapide de proloterapide olduğu gibi düşük dozda şekerli serum kullanılmakta ilaç kullanılmamaktadır.

Tanınmış bir proloterapist olan Yeni Zelanda’dan Dr. John Lyftogt, iltihaplı sinirlerin ağrıya sebep olduğunu tespit etmiştir. İltihaplı yüzeyel sinirlerin etrafına düşük dozda dekstroz enjekte etmenin aslında sinir iltihabını azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini keşfetmiştir ve bu işleme perinöral enjeksiyon olarak adlandırmıştır.

Bu tedavi minimal girişimseldir. Yan etkileri yoktur ve etkiler hemen hissedilir. Seanstaki tedaviniz ortalama 15-30 dakika içerisinde tamamlanabilir. Enjeksiyondan hemen sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Bu arada, günlük yaşantınıza devam ederken, enjeksiyon sinirlerinizi iyileştirmeye devam etmektedir. Bu tedavi iki şekilde çalışabilir. Biri sinir uçlarınızdaki iltihabı azaltmaktır. Ağrı kesici ilaçlar ve kortizon(steroid) enjeksiyonları gibi diğer tedaviler genellikle bu tür inflamasyonu düzeltmez sadece baskılar. Ancak nöroproloterapi sinirlerdeki mevcut hastalığı baskılamak değil tedavi etmektedir. Enflamasyon azalmaya başladığında, ağrı önemli ölçüde azalmakta ve bununla birlikte daha iyi işlev gördüğü fark edilecektir. Bununla birlikte, tam ve kalıcı bir sonuç elde etmek için prosedürün birkaç kez tekrarlanması gerekebilir.

Enflamasyonu azaltmanın yanı sıra enjeksiyon, ağrı mesajlarını alan ve ileten sinir uçlarındaki belirli reseptörleri de bloke edebilir. Reseptörler bloke edildiğinde, ağrı sinyalleri beyne ulaşamaz ve bu ağrı hissetmeyeceğiniz anlamına gelir.

En iyi sonuçları görmek için ortalama 6 ila 8 seanslık enjeksiyona ihtiyaç olmaktadır, ancak bu seans sayısı hastadan hastaya değişmektedir.  Bu, hastanın tıbbi geçmişinin değerlendirilmesine, hasarın nedenine ve yaşanan ağrının türüne bağlıdır. Nöroproloterapi tek başına uygulanabileceği gibi aynı seansta diğer tedaviler (proloterapi, prp, stemcell (kök hücre) vb. tedaviler) ile beraber de uygulanabilir.

Nöroproloterapi Nedir?: Düşük doz dekstrozun(şekerli serumun) enjeksiyon yöntemiyle yüzeyel sinir dokusuna uygulanmasıdır.

Nöroproloterapi Zararları: Nöroproloterapi’de ilaç kullanılmadığı için vücuda bir zararı yoktur.

Proloterapi – Nöralterapi Farkı: Proloterapi aynı dekstrozun bağ doku , tendon ve eklemlere uygulanması ; nöroproloterapi ise yüzeyel sinir dokusuna uygulanmasıdır.

Detaylı bilgi almak için lütfen formu doldurun. *
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
30 - 6 = ?
Lütfen doğru sonucu yazıp, gönder'e tıklayın.
Enter the equation result to proceed

Bir Yanıt Yazın

Fill out this field