Dirsek ağrısı tedavisi

Dirsek ağrıları sıklıkla masa başında dirseğini koltuğa veya masaya dayayarak çalışanlarda veya tenis ve golf oynayanlarda görülebilmektedir. Bunun yanında çok temizlik yapanlarda, kolunu kullanarak çalışanlarda (örgü örenler, halı yıkamacılar vb) da görülebilmektedir.

Ağrının gerçekten dirsekteki problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını ayırd etmek önemlidir. Bazen ağrılar dirsek bölgesinde lokalize olurken bazen de omza, el ve el bileğine kadar vurabilir. Kimi zaman dirsek bölgesinden geçen sinirler sıkışarak elde ve parmaklarda uyuşmalar görülebilir. Bazı durumlarda da kolunu ve elini çok kullanarak çalışanlarda olduğu gibi ön kol bölgesindeki kaslarda tendinitler oluşabilir, bazen de tendonların altındaki bağ dokuda hasar olabilir.

Bazı hastalarda ise birden çok bölgede hasarlanma olabilmektedir. Çoğu zaman yapılan tedavi bu bölgeye steroid dediğimiz ilaçların uygulanmasıdır. Steroid uygulaması ağrıyı durdurmaktadır. Ancak aynı zamanda o bölgedeki bağ doku ve kas dokuyu zayıflatmaktadır hatta bazı hastalarda kas dokuda erimeye kadar varabilmektedir.

Ancak bu tarz tedaviler sadece ağrıyı susturmaktadır ve altta yatan sorunlar devam etmektedir. Proloterapi ile amacımız kronikleşmiş sorunu akut hale getirip vücudun o bölgeyi fark edip tamir etmeye gelmesini sağlamaktır.  PRP ile ise tamirci hücreler direkt o bölgeye verilerek bölgenin iyileşmesi sağlanmaktadır. Kimi hastalarda ise bu durum kronikleşmiş olmakta ve ozon enjeksiyonu veya hyaluronik asit enjeksiyonları ile desteklenebilmektedir.

Düşük doz dekstroz(proloterapi) dirsek bölgesindeki sinir sıkışmalarında da kullanılabilmektedir. Dekstrozun sinirleri iyileştirme özelliği ve o bölgeyi volüm etkisi ile genişletme özelliklerinden faydalanıyoruz. Böylelikle birçok hasta ameliyat olmadan iyileşebilmektedir.

Bu tedavilerin sonrasına hastalarımıza evde yapabilecekleri basit ancak etkili egzersizler ve beslenme önerileri, gıda takviyeleri vererek iyileşmenin maksimum ve kalıcı olmasını sağlamaktayız.

HANGİ DİRSEK AĞRILARINDA UYGULANABİLİR?

  1. NONSPESİFİK DİRSEK AĞRILARI
  2. TENİSÇİ DİRSEĞİ
  3. GOLFÇÜ DİRSEĞİ
  4. ULNAR SİNİR TUZAK NÖROPATİSİ

HANGİ TEDAVİLER UYGULANABİLİR?

  1. PROLOTERAPİ
  2. PROLOZON
  3. PRP
Detaylı bilgi almak için lütfen formu doldurun. *
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
21 + 14 = ?
Lütfen doğru sonucu yazıp, gönder'e tıklayın.
Enter the equation result to proceed