Ayak – Bileği Ağrısı Tedavisi

Ayak bileğimiz en çok yük binen eklemlerimizden biridir ve herkes mutlaka bir kez de olsa ayak bileğini burkmuş veya ayağını çarpmıştır. Geçirilmiş travmalar ilerleyen zamanlarda kronik hasarlara neden olabilmektedir. Özellikle burkulma kaynaklı olarak ayak bileğinin bağlarında hasarlar oluşabilmektedir. Bu hasarlar proloterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Kalın bir tendon olan aşil tendonu bazı hareketlerde zorlanabilmekte hatta bazen kısmı yırtıklar gelişebilmektedir. Aşil tendonu yaralanmalarında Kandan hazırlanan enjeksiyon tedavileri oldukça güzel bir tedavi yöntemi olmakta tendonun onarımına yardımcı olmaktadır.

Ayak bileği eklemi ağrılarında bazen de hasar ayak bileği ekleminden kaynaklanmakta olabilir. Eklem dejenerasyonu veya avasküler nekroz olabilir. Bu hasta gruplarında ayak bileği eklemi için uygulanacak hyaluronik asit, kandan hazırlanan enjeksiyon tedavileri veya ozon enjeksiyonları veya bu tedavilerin kombinasyonu ile güzel sonuçlar alınabilmektedir.

Epin calcanei yani topuk dikeni dediğimiz olayın aslında nedeni ayak tabanındaki büyük bir bağ olan plantar fasyanın aşırı gerilmesine bağlı kemiğe yapıştığı yerde diken gibi gözüken bir çıkıntı oluşturmasıdır. Esas sıkıntı diken şeklinde gözüken çıkıntıda değildir. Ona sebep olan plantar fasyadaki hasardadır problem.

Topuk dikeni tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Kırma işlemleri, steroid enjeksiyonları gibi. Proloterapi de ise yaptığımız uygulama muayene ile belirlediğimiz hasarlı bölgeye şekerli serum enjeksiyonudur. Bu bölgeye PRP de uygulanabilmektedir. Hasarın büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte ortalama 4-6 seansta hastalarımızda kalıcı olarak iyileşme sağlanabilmektedir.

Aynı zamanda morton nöroma, halluks valgus ağrılarında da proloterapi tedavisi oldukça güzel bir seçenektir.

HANGİ AYAK-AYAKBİLEĞİ AĞRILARI TEDAVİ EDİLEBİLİR?

 1. TOPUK DİKENİ (EPİN CALCANEİ)
 2. PLANTAR FASİİT
 3. AŞİL TENDİNİTİ, AŞİL TENDON TAM OLMAYAN KOPMALARI
 4. AYAK BİLEĞİ EKLEMİ KIKIRDAK HASARI
 5. AVASKÜLER NEKROZ
 6. MORTON NÖROMA

HANGİ TEDAVİLER UYGULANABİLİR?

 1. PROLOTERAPİ
 2. HYALURONİK ASİT
 3. PRP TEDAVİSİ
 4. PROLOZON
 5. KÖK HÜCRE TEDAVİSİ (LİPOCELL – STEMCELL)
Detaylı bilgi almak için lütfen formu doldurun. *
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
26 - 2 = ?
Lütfen doğru sonucu yazıp, gönder'e tıklayın.
Enter the equation result to proceed

Bir Yanıt Yazın

Fill out this field